آموزش مقدماتی ساخت موشن گرافیک را به طور مختصر بیان کنید.

طراحی موشن گرافیک

یکی از مهمترین موارد در انیمیشن انتقال پیام با استفاده از تصاویر متحرک می باشد. طراحی گرافیک یک محصول یا خدمات با استفاده از ساخت موشن گرافیک خاص و متحرک کردن آن است.
شرکت ها طراحان گرافیستی را استخدام میکنند. که بتوانند با طراحی موشن گرافیک  محصول آنها را در بازار به بهترین نحو معرفی کنند.
دو خصوصیتی که باید در طراحی موشن گرافیک باید در کار خود از آن استفاده کرد خلاقیت و بازاریابی است. یک نفر از کجا باید یادگیری را شروع کند و مهارت های خود را گسترش دهد؟. در این مقاله می توان آموزش مقدماتی ساخت موشن گرافیک را یاد گرفت .

در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چطور با استفاده از نرم افزارهای Adobe Illustrator کار کنید. و تصاویر متحرک ایجاد کنید.
این مقاله برای طراحانی است که دانش اولیه را در زمینه  Illustrator دارند. چون ما وارد جزییات نمیشویم که بخواهیم ابزارها را معرفی کنیم و کاربرد آن را بگوییم. انیمیشن سال های طولانی استفاده میشود و در هر سنی طرفدار دارد.
از ساخت موشن گرافیک در تبلیغات استفاده میشود تا محصولات یک شرکت به مشتریان معرفی شود.
درطراحی موشن گرافیک  یک محصول نشان داده میشود و گفته میشود چه کاربردی دارد. و چرا باید آن را بخرید مانند نوشتن یک داستان. بهتر این است که آن را نشان دهید تا اینکه فقط آن را بیان کنید.

اصول انیمیشن جهت ساخت موشن گرافیک

قبل از شروع طراحی باید یک سری اصول را باید بدانیم. 12 خط راهنما توسط Walt Disney در سالهای طلایی انیمیشن ساخته شده است. با استفاده از این علم می توان انیمیشن های معمولی ساخت. ما در اینجا 5 مورد را بررسی خواهیم کرد.

Slow in و Slow Out

جهت  سریع تر کردن یا کند تر کردن حرکت انیمیشن از این دو استفاده میشود. به عنوان مثال برای بالا و پایین آمدن یک توپ می توان سرعت را کند یا تند کرد.

ساخت موشن گرافیک
شکل 1-حرکات آهسته و سریع

Straight Ahead and Pose To Pose  در ساخت موشن گرافیک

این دو جهت ساخت انیمیشن مناسب است.
straight ahead  یعنی شما مستقیم از اولین فریم شروع میکنید و بعد دومین فریم. بعد سومین فریم و به همین ترتیب پیش میروید یعنی شما همینطور که پیش میروید. انیمیشن ساخته می شود. این راه جهت انیمیشن سازی در مواردی مانند ساخت آتش یا پاشیدن آب مناسب است. در این صورت کار غیر قابل پیش بینی جلو میرود.

Pose to pose یعنی شما شروع و پایان هر طرح را میکشید که به آنها keyframe گفته میشود. و بعد برمیگردید تا فریم های بین آغاز و پایان را پر کنید. این روش جهت کنترل کردن انیمیشن هایی که شامل کاراکتر هستند مناسب است و به شما کمک میکند. از قبل بتوانید فکر کنید که انیمیشن چطور پیاده سازی خواهد شد و اکشن ها به چه صورت خواهند بود.  این تصویر از یک کاراکتر در مراحل مختلف نمونه ای از روش pose to pose است. که ما به عنوان مرجع تمرین استفاده میکنیم.

ساخت موشن گرافیک با Follow Through and Overlapping Action

مثالی که می توان در این زمینه زد پرواز سوپرمن می باشد که باد در مسیر حرکت او اثر میگذارد. یا دم تکان دادن موش در انیمیشن موش و گربه در حالی که گوش هایش تکان میخورد. این حرکتی است که در واکنش به حرکتی دیگر است. برای ساخت انیمیشن های طبیعی بسیار کاربرد دارد.

Arc
از این مورد جهت ساخت حرکتهایی در مسیر های گرد و دایره استفاده میشود مانند حرکت یک کودک روی تاب. برای بهتر کردن انیمیشن میتوانید دستهای یک کاراکتر را در زمان راه رفتن، در یک مسیر منحنی حرکت دهید.

زمانبندی
تعداد فریم هایی که در یک حرکت استفاده میشود. و مدت زمان خاصی را طی میکند تا آن حرکت انجام شود. هر چقدر حرکت کندتر باشد فریم ها از هم فاصله بیشتری پیدا میکنند. و هرچقدر حرکت سریعتر باشد، به هم نزدیک تر میشوند. در هنگام ساخت انیمیشن این موارد را در نظر داشته باشید.

ساخت کاراکتر در Adobe Illustrator

اکنون که یک ایده از نحوه کار کردن انیمیشن داریم. در این قسمت یک کاراکتر طراحی کنیم و آن را به حرکت درآوریم. میخواهیم یک کاراکتر خلاقانه بسازیم. شخصی فیلم دیدن را دوست دارد و همین طور قدم زدن های طولانی لب ساحل اما از نمک متنفر است. اگر میخواهید این کاراکتر را ایجاد کنید. با ما این کار را قدم به قدم انجام دهید. می خواهیم این کاراکتر را در Adobe Illustrator CC ایجاد کنیم.
این کار را میتوان درورژن های دیگر از Illustrator هم انجام داد. اما به درنظر داشته باشید که بعضی ویژگی های آن ممکن است متفاوت باشد.

مراحل اولیه ساخت کاراکتر

در اولین قدم برنامه را باز کرده و سپس یک پروژه جدید ایجاد کنید . سایز A4 را انتخاب کنید و به قسمت orientation  بروید و landscape را انتخاب کنید.

برای استفاده از ابزار ellipse و کشیدن یک دایره روی ابزار shape کلیک کرده و نگه دارید. تا یک تب برای شما باز شود و شکل های مختلف را می توان مشاهده کرد . ابزار ellipse را انتخاب کنید برای کشیدن یک دایره کامل دکمه Shift و Ctrl را بزنید. و نگه دارید قبل از اینکه موس را به درون فضای خالی بکشید. از این برای ایجاد شکل اصلی بدن استفاده میکنیم.

مراحل ساخت کاراکتر

جهت تغییر رنگ شکل  در پنجره ابزارها پایین بروید. تا دو تا مربع که روی هم قرار گرفتند را مشاهده کنید.
روی مربع ها دوبار کلیک کنید تا یک پنجره باز شود و رنگ دلخواه را انتخاب کنید. جهت ایجاد دست های این کاراکتر به ابزار rectangle بروید و یک مستطیل نازک ایجاد کنید. برای گرد کردن گوشه های مستطیل  نقاط کوک داخل مستطیل را پیدا کنید. روی یکی از نقاط کلیک کنید و به سمت داخل بکشید تا گوشه ها گرد شود. سپس همان شکل را کپی و پیست کنید حالا اولین اندام را دارید. برای اینکه محل قرار گیری شکل ها درست باشد میتوانید دکمه shift را نگه داشته و سپس پیست کنید. تا شکل کپی شده بالای شکل اصلی قرار بگیرد. توجه کنید که این دو اندام جای درست قرار بگیرند. سپس با هایلایت کردن هر دو شکل میتوانید مشاهده کنید که دایره کامل باشد. و دو شکل بعدی روی آن قرار گفته باشند. اگر اینطور نیست دوباره آنها را جا به جا کنید. زمانیکه در جای خود قرار گرفتند دوباره این فرایند را تکرار کنید و آن را کپی و پیست کنید. اگر یک شکل جلو یا پشت شکل دیگر قرار گرفت که نباید باشد  روی آن لایه
راست کیک کنید. و به arrange بروید سپس در آنجا میتوانید شکل را به سطح رویی یا زیرتر ببرید.
سپس رنگ آنها را تغییر دهید تا کمی عمق ایجاد شود.

ساخت موشن گرافیک
شکل 2- شخصیت کاراکتر
خروجی گرفتن برای ساخت موشن گرافیک

حالا قبل از اینکه خروجی را مشاهده کنیم باید هر شکل را در لایه مخصوص به خود قرار دهیم.
به تب layer بروید و روی new layer کلیک کنید. و نام هر لایه را بر اساس همان شکلی که مشاهده می کنید قرار دهید. به این صورت کار شما منظم میشود. سپس هر شکل را کات و در لایه خود پیست کنید.
حالا لایه های مختلفی دارید که میتوانید آنها را در یک فایل Illustrator خروجی بگیرید. با استفاده از این دستورات می توان ساخت موشن گرافیک به صورت مقدماتی. با استفاده از نرم افزار Illustrator راخواهید آموخت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا