اهمیت طراحی موشن گرافیک را به طور مختصر تشریح کنید.

طراحی موشن گرافیک

یکی از زمینه های طراحی که همگام با پیشرفت تکنولوژی حرکت نزولی خود را سپری کرده است. طراحی موشن گرافیک می باشد. تمام مراحل ساخت موشن گرافیک به دست تکنولوژی ایجاد شده و می توان گفت که به آن وابسته هستند. اکنون این سؤال پیش می آید که اهیمت طراحی موشن گرافیک بر چه معیارهایی مشخص می شود؟. آیا مطلع هستید که بسیاری از افکت های خیره کننده در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی. را نمی توان روی صحنه اجرا کرد. برای ساختن افکت های غیر واقعی مورد علاقه خود باید به دنبال ساخت موشن گرافیک برویم. کمی دقیق تر که بررسی کنیم همیشه در ایستگاه های تلویزیونی و همینطور استودیوهایی که به دنبال تولید فیلم هستند. کمبود متخصص موشن گرافیک دیده می شود. بنابراین این تکنولوژی مدام در حال پیشرفت است و تازمانیکه  تخیل انسان با مهارت او ترکیب شود. اهمیت ساخت موشن گرافیک بیشتر خواهد بود.

چرا طراحی موشن گرافیک مهم می باشد؟

به طور مختصر یکی از زمینه های طراحی که دقیقاً قدم به قدم به  پیشرفت تکنولوژی توانسته. گردش نزولی داشته باشد. طراحی موشن گرافیک است. در این مسیر تولیدات زیادی صورت گرفته است. و این روند نشان می دهد که وابستگی موشن گرافیک به تکنولوژی امری جدانشدنی محسوب می شود.

هراندازه که معیار پیشرفت تکنولوژی بیشتر باشد موشن گرافیک در جوانب بزرگتر دیده می شود. ساخت موشن گرافیک باتوجه به توسعه تکنولوژی دچار یک سری تغییرات می باشد. که نشان می دهد مهارت های لازم در این مسیر حتی در نبود ابزارهای قدرتمند. نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

موشن گرافیک در واقع به ارتباط تصویری که با ژست ها همراه می باشد. و در طول زمان متغیر است گفته می شود. شاید این توضیح از دید شما کمی فنی به نظر برسد که البته ساخت موشن گرافیک امری بسیار فنی است. و انتظار دیگری نیز از آن نمی شود داشت.

اگر وارد رشته طراحی گرافیک بشویم ساخت موشن گرافیک شامل دسته بندی های جداگانه ای می باشد. که نشان می دهد این دانش شامل طبقات زیادی است. به عنوان مثال در رشته های طراحی بخشی به نام طراحی سنتی انیمیشن وجود دارد. که به آن استاپ موشن نیز گفته می شود. در تولیدات فیلم ویدیویی دیجیتالی، برای تولید فیلم های سه بعدی. جهت ساخت انیمیشن ها و همینطور طراحی یک سری المان های چند بعدی این موشن گرافیک است. که می تواند نقش بسیار پر رنگی ایفا کند بنابراین اهمیت طراحی موشن گرافیک را نباید دست کم گرفت.

اهمیت از نظر روانشناسی

طراحی موشن گرافیک در بخش های مختلف زندگی امروز ما دارای اهمیت می باشد.ما در این قسمت چرخه تحقیقات را وسیع تر کردیم و متوجه شدیم که این ابزار قدرتمند. در زمینه های سرگرمی، بازی و ورزشی نیز نقش پر رنگ و موفقی از خود نشان داده است.

استفاده از موشن گرافیک باعث می شود که افراد کم حوصله که از نظر ارتباطی در جامعه دچار مشکل هستند. وارد میدان شده و به زندگی این افراد رنگ بوی تازه ای بخشیده شود. از طرفی از دسته تفریحات سالم برای کودکان نیز محسوب شده. و در تولیدات بازی های اندروید نقش بسیار پر رنگی از خود ایفا می کند.

آخرین آمار از اهمیت طراحی موشن گرافیک بیانگر این است. که اگر روند تولید این محصول در فضایی مشخص و همینطور نرم افزار مخصوص صورت پذیرد. در نهایت هزینه های برآورد شده به مراتب بسیار کمتر از طراحی انیمیشن می شود.

طراحی موشن گرافیک
شکل 1- از نظر روانشناسی

اهمیت از نظر تبلیغات

همه  روزه در بسیاری از شناخت ها و تبلیغات در خصوص طراحی موشن گرافیک صحبت شده است. به طور قطع می توان گفت که در شبکه های تلویزیونی و تیزرهای تبلیغاتی خبری از موشن گرافیک نباشد. فکر می کنید علت چیست؟. چرا موشن گرافیک در تبلیغات اینقدر مهم و قدرتمند ظاهر شده است؟. در ابتدا موشن گرافیک تنها مربوط به استودیوهای فیلم می شد. و در دیگر بخش های طراحی خبری از موشن گرافیک نبود اما در حال حاضر مدت هاست. که استفاده از موشن گرافیک به فیلم سازی در استودیوها محدود نیست.

در حال حاضر وجود تکنولوژی های به روز به همراه یک سری پکیج های نرم افزاری و سخت افزاری. که بسیار پیشرفته شده اند و به نوعی سرعت پردازش بالایی دارند باعث شده است. که رشد موشن گرافیک چشم گیر باشد. در واقع ابزارهای موجود در دسترس تر بوده و استفاده از آن ها بسیار سریعتر از قبل شده است. اگر شما نیازمند یک طرح تجاری هستید و هدفتان این است. که لوگوی تجاری خود را تبدیل به چهره های انیمیشنی کنید و به نوعی می خواهید. در برند شما حروف در حال حرکت باشند موشن گرافیک بهترین گزینه محسوب می شود. شاید تصور کنید که چنین ایده ای تکراری است. در صورتی که در موشن گرافیک هرگز تکرار مطلق وجود نخواهد داشت. وجود افکت های قدرتمند خیره کننده ای که در این مسیر وجود دارد موجب می شود. که چشم هر بیننده ای به خود جلب شود.

اهمیت در بخش آموزش

در قسمت آموزش برای داشتن یک طراحی موشن گرافیک عالی همیشه دارای اهمیت ویژه ای بوده است. و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. در هر حال ساخت موشن گرافیک در عصر امروز در زمینه های آموزشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این روند کمک می کند تا دانش آموزانی که داراری میزان حواس پرتی بیشتر و یا تمرکز کمتری برای انتقال. حجم زیادی از مطالب در ذهن خود هستند. با استفاده  از المان های گرافیکی که در طراحی موشن گرافیک وجود دارد مشارکت بهتری در کلاس های آموزشی داشته. و به نوعی به استقرار مطالب این افراد کمک بهتری می کند. در بررسی هایی که از سوی کشورهای پیشرفته به دست ما رسیده است. در کلاس هایی که اساتید از دانش آموزان برای تولید محتوای موشن گرافیک به طور مستمر کمک می گیرند. دانش آموزان در یادگیری مطالب موفق تر هستند و در نهایت علاقه بیشتری به تحصیل پیدا خواهند کرد. البته ناگفته نماند که اهمیت موشن گرافیک در تمام بخش های زندگی دیده می شود و تنها به بخش آموزش. خاتمه پیدا نمی کند اما تأثیر مثبتی که در امر آموزش و یادگیری بر روی رده های سنی مختلف. گذاشته است به نوعی شگفت انگیز است و جای صحبت دارد.

طراحی موشن گرافیک
شکل 2- بخش آموزش
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا