تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک در چیست ؟

موشن گرافیک

تفاوت دو عبارت انیمیشن و موشن گرافیک موضوعی می باشد که بحث  و مطالعه زیادى باید در مورد آن کرد. بسیار دیده مى شود که به اشتباه، کلمه انیمیشن و موشن به جای یکدیگر بکار برده مى شود. چرا که تصور مى شود هر دو مبحث یکی و هم معنی هستند. از آنجا که تفاوت زیادى بین این دو وجود دارد. و مباحث  فراوانى حوالی اختلاف یا شباهت بین این دو عبارت وجود دارد. در این مقاله به تفاوت بین موشن گرافیک و انیمیشن خواهیم پرداخت.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

در تمام دنیا فیلم های متحرک همیشه بحث هایی بین متفاوت بودن. انیمیشن و موشن گرافیک را به وجود می آورد. اگر هنوز وارد این دنیا نشده اید حتماً تفاوت بین این دو را نمی دانید. طبق معمول کسی که ساخت موشن گرافیک را انجام می دهد با کسی که انیماتور است. اشتباه فرض می شود. حتی اگر هرگز وارد زمینه انیمیشن نشده باشد. در حقیقت در بسیاری از موارد در یک بخش محتوایی هم می توان از موشن و انیمیشن استفاده کرد. بخصوص در بخش تبلیغات. اما ما باید هدف خاص هر دو را در نظر گرفت. از لحاظ سرگردانی این امر این است که ویراستاران گرافیک. چگونه از واژه انیمیشن برای جابجایی اشکال و داده استفاده می کنند.

در خیلی از مکان ها کلمات موشن گرافیک و انیمیشن را با همدیگر. یا به جای همدیگر به اشتباه استفاده می کنند. اما در اصل این دو عبارت با هم متفاوت هستند. در این مقاله چند تفاوت در خصوص موشن گرافیک و انیمیشن را بررسی خواهیم کرد. و به تفاوت آنها می پردازیم.

گرافیک متحرک

در این قسمت می خواهیم در مورد گرافیک متحرک بحث کنیم. همان طور که مشخص است گرافیک متحرک حاوی چند تصویر پشت سر هم دیگر است. که شیوه نمایش آن پشت سر هم باعث ایجاد گرافیک متحرک می شود.

ساده ترین حالتی که در گرافیک متحرک می توان به وجود آورد. شاید هم تاکنون آن را انجام داده باشیم. کشیدن تصاویری در انتهای برگه کتاب یا دفتر و سپس ورق زدن سریع آن می باشد. همینطور که خود ما تجربه کردیم تصویر گرافیکی ثابت است. و ما با کشیدن تصاویر گرافیکی گوناگون در حالت های متفاوت اما مربوط. آنها را پشت سر هم نمایش می دهیم تا گرافیک متحرک ایجاد کنیم. در موشن هم همین رخداد پیش می آید. عکس ها و یا تصاویر گرافیکی پشت سر هم و در فریم های زمان بندی شده نمایش داده می شوند. تا توهم حرکت را در ذهن بیننده ایجاد کنند. در گرافیک متحرک از ترکیب خطوط بسیار ساده و یا پیچیده حجم یا شکل ظاهر می شوند. و در کنار طراحی دقیق صدا که جزء ارزشمندی محسوب می شود . در سینما، انیمیشن،عکس، ویدیو، پوستر و اشیا میبینیم که دنیای شگفت انگیزی را در ذهن تماشاگران هدیه می دهد.

موشن گرافیک
شکل 1- گرافیک متحرک

تعریف ساده موشن گرافیک

با توجه به توضیحات بالا توانستیم مفهوم گرافیک متحرک را درک کنیم. تنها تفاوت بین موشن با گرافیک متحرک استفاده از صدا گذاری برای بالا بردن تأثیر و مفهوم کار است. در تعریف ساده موشن گرافیک اینطور می توان گفت که موشن ها. در واقع استفاده از المان های گرافیکی برای توضیح و تفسیر یک هدف مشخص است. موشن یک اصطلاح وسیعی می باشد که معمولا برای تصاویر کامپیوتری استفاده می شوند. که از محیط سه بعدی نمی آیند.

تعریف انیمیشن

هر کسی تا حالا کارتون تماشا کرده باشد مفهوم انیمیشن را می داند. انیمیشن عبارت است از هر تکنیکی که وجه بین تصاویر از یکدیگر اشاره می کند. و آنها را به صورت پیوسته پخش نماید. انیمیشن یا پویانمایی به معنی ایجاد یک فرایند داستانی یا تبلیغاتی و یا سینمایی توسط گرافیک. با توجه به شخصیت ها، داستان، صحنه پردازی و مهمتر از همه ایجاد تخیل است. در انیمیشن اهمیت زیادی برای ایجاد شخصیت ها و جان بخشیدن به آنها می دهیم. در انیمیشن صحنه پردازی و روایت قصه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تفاوت های میان انیمیشن و موشن گرافیک

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک بسیار گسترده می باشد. این هنر دو اصطلاح مجزا هستند که به‌عنوان قسمتی از صنعت سرگرمی و رسانه مورداستفاده قرار می‌گیرند. اما در میان صحبت های مردم متوجه شدم که افراد از انیمیشن برای موشن استفاده می‌کنند و بالعکس. ولی این صحیح نیست و دو بخش کاملاً جداگانه می باشند.

در زیر چند مورد از مهمترین تفاوت بین انیمیشن و موشن گرافیک بیان ‌شده است.

  1. سینما یا تبلیغات.
  2. سریال.
  3. زمان نمایش بین انیمیشن و موشن.
  4. تفاوت هزینه ساخت.
  5. شخصیت ها.
  6. درخواست کنندگان.

برای درک بهتر تفاوت  بیشتر توسط  این دو می توان گفت انیمیشن بیشتر توسط سینما سازان درخواست می شوند. بنابراین محل اکران آنها بیشتر در سینما و تلویزیون است. اما درخواست کنندگان موشن گرافیک گسترده تر هستند. و مکان نمایش آنها نیز گسترده تر (فضای مجازی، همایش ها و نمایشگاه ها و…) می باشد.

همچنین ساختار انیمیشن بر پایه روایت یک قصه معرفی شخصیت ها  و در نهایت انتقال پیام داستان است. که در اکثر مواقع تصمیم گیری در خصوص نتیجه داستان به تماشاگر واگذار می شود. اما در موشن سعی می شود با ارائه آمار و توضیحات (بدون معرفی کاراکترها و فضاسازی خاص). ساختاری هدفمند برای رساندن مخاطب به یک نتیجه خاص ایجاد گردد.

ساخت موشن گرافیک
شکل 2- تفاوت انیمیشن
شباهت بین موشن گرافیک و انیمیشن

تا اینجا به تفاوت‌های انیمیشن و موشن اشاره کردیم. اما در این قسمت می خواهیم به شباهت های این دو بپردازیم. می‌توان استفاده از رنگ‌های متنوع، فونت، متن، موسیقی و… را از شباهت‌های موشن و انیمیشن دانست. هردو این ها می‌توانند یک داستان را بیاموزند و ایده‌ها و افکار پیچیده. را به قطعات کوچک ‌تر و قابل ‌هضم تقسیم کنند.

نتیجه گیری بین انیمیشن و موشن گرافیک

در این مقاله به تفاوت موشن گرافیک و انیمیشن پرداختیم. موارد ساختاری را یک به یک بررسی کردیم. اگر بخواهیم با یک نگاه متوجه تفاوت‌ها شویم کافی است به حالت دو بعدی یا سه ‌بعدی آن‌ها دقت کنیم. همیشه تصاویر ساده دوبعدی با تعداد رنگ کم و زمان کوتاه، تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک را نشان می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا