10 نکته اساسی طراحی موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک

نقش طراح گرافیست در فرایند طراحی موشن گرافیک جایگاه مهم و خاصی دارد. چون طراح گرافیست درک زندگی را به تصویر در می آورد. برای کیفیت بیشتر باید نکاتی را رعایت کرد. در این مقاله به 10 نکته اساسی طراحی موشن گرافیک که هر گرافیست. کار در ساخت موشن گرافیک باید با آن آشنایی داشته باشد خواهیم پرداخت.

همه روزه شما در تلویزیون تبلیغات بسیاری خواهید دید. می بینید که چطور تبلیغ یک محصول را نمایش می دهند. این تبلیغ شامل افکت ها و جلوه های بصری مختلفی است که به روی تصاویر پیاده سازی می شود. تا مخاطب جذب آن شود. تنها افرادی در طراحی موشن گرافیک موفق هستند.  که از طریق سناریو قوی خلاقیت های حقیقی را با مخاطب در میان بگذارند.

 

نکات اساسی طراحی موشن گرافیک

1.      شناخت اهداف

مهمترین عامل موفقیت هدف شاخص و معین است. یک طراح گرافیست برای ساخت موشن گرافیک با کیفیت باید قبل از شروع باید اهداف را مشخص کند. باید از مشتری خود پرسید در این پروژه چه چیزی می خواهید؟. تمام تصمیماتی که یک طراح موشن گرافیک برای ساخت موشن گرافیک خواهد گرفت تحت تأثیر قرار خواهد داشت.

در ابتدا باید پرسشنامه ای طراحی کرد و آن را به کارفرما تحویل دهید. الزامی است که سؤالات مهم و اولیه را مطرح کرده تا در زمان و هزینه صرفه جویی شود. هر شرکت برای آگاهی از نیاز های مخاطب خود از پرسشنامه استفاده خواهد کرد.

2.      زبان تصویر را لحاظ کنید

همیشه یک برند خاص تنها یک لوگو نیست. بلکه تمام آن چیزی می باشد که ایجاد می کنید. در طراحی موشن گرافیک با موارد زیادی مانند صدا,تصویر,موزیک.هرکدام نشانه شخصیت شما هستند. ساخت یک موشن گرافیک با کیفیت نتیجه یک همکاری گروهی می باشد به معنی تبادل انگیزه است.

3.      اگر مطمئن به انجام کاری نیستید انجام ندهید

مهمترین نکته ای که باید در نظر گرفت. این است که هنگامی که تردید دارید هیچ اقدامی جهت طراحی موشن گرافیک انجام ندهید. یک کار کوچک و محتوا ساده در مورد یک محصول بهتر از این است. که یک کار بزرگ اما بی کیفیت را داشته باشیم. اگر زمان یا منبع کافی ندارید خود را تحت فشار قرار ندهید. انتظارات خود را کمتر کرده و آن را با کیفیت انجام دهید.

4.    از همان اول کار انیمیشن را در دستور کار قرار دهید

از همان ابتدا طراحی و انیمیشن را وارد کار کنید. زیرا طراحی و انیمیشن در ساخت موشن گرافیک دو عنصر اجتناب ناپذیر می باشند. در نتیجه مهم است که طراحان و انیماتور ها از آغاز پروژه بصورت تیم ورک با همدیگه باشند. با همفکری گروه می تواند در ایده های یک پروژه تأثیر گذار باشد. با بیان نظرات متفاوت گروه می توان به یک هدف جهت طراحی موشن گرافیک رسید و آن را طراحی کرد.

5.    شناخت صدا

یک  ویدیو به وسیله صدا توسعه پیدا می کند. قبل از طراحی موشن گرافیک  باید این سؤالات را بپرسید که محصول شما چه صدایی دارد؟. شخصیت آن چیست؟ کدام حس مورد هدف است؟ برای ارتباط یک ویدیو موسیقی,صداگذاری  و جلوه های صوتی ضروری هستند.

 

طراحی موشن گرافیک
شکل 1- صدا در موشن گرافیک

6.    احتیاط در صدا گذاری

برای پیدا کردن یک صدای مناسب خیلی عامل وجود دارد. که باید آن ها را در نظر گرفت. نظر به سبک و هدفی که دارید باید سن,جنسیت,لهجه,تن صدا,سبک و غیره را در نظر گرفت. نکته ای که در اینجا وجود دارد با جستجو در محدود سازی. می توان نمونه های صدا گذاری و موسیقی را اجرا کرد تا از آن آگاه شده و بررسی کرد. اگر می خواهید موسیقی های ساخته شده را به اشتراک بگذارید بهتر است سه نمونه صداگذاری را قرار دهید.

7.      طراحی کل صحنه

برای طراحی موشن گرافیک باید نیازهای انیماتور را بررسی. و بهترین لوازم بصری جهت کار را فراهم کنید کرد. به این معنی خواهد بود کل صفحه در مقابل آنچه در صفحه نمایش قابل مشاهده است قرار خواهد گرفت.

طراحی موشن گرافیک
شکل 2- طراحی کل صحنه

8.   تکرار طراحی

در طراحی سعی کنید مدام در حال تکرار باشید. اینکه در مثال ها ی تصویری, عکس اولیه تکرار می شود دلیل خاصی دارد. اینطور هم سخت نیست که در این مرحله مجدد طراحی را تکرار کنید. باید به طراح انیماتور خود اعتماد کرد . هر کسی در زندگی روز های بدی هم خواهد داشت.

9.    امکانات انیماتور

برای انیماتور خود تمام آن چیزی که نیاز دارد فراهم کنید. تا بتواند راحت تر به کار خود ادامه دهد. براین اساس برای انیماتور خود تمام اختیار کار را به دست او بدهید. مثلاً اگر شما طرحی را انجام داده اید مطمئن باشید انیماتور آن طرح را بازسازی خواهد کرد. تا زمانیکه آن طرح شروع به حرکت می کند تصویر در پس زمینه آن مشخص است. برای آگاه سازی از انتظارات باید خطوط ارتباطی باز باشد.

10.     تنظیم متن براساس صحنه

یکی از مهمترین نکات کلیدی در طراحی موشن گرافیک تنظیم صحنه ها براساس متن است. در صداگذاری باید دقت کافی داشته باشیم. نباید صحنه سریعتر از صدا باشد یا بلعکس. همینطور زمان طولانی بر روی یک صحنه ماندن کاربر را خسته خواهد کرد. در این قسمت لازم است که در تصویر تنوع بدهیم تا با متن هم هماهنگ شود. در هر خط یک تصویر لازم است اما بعضی مواقع ممکن است طول صدا بیشتر باشد. در این صورت باید خود را با تغییر صحنه بعد ارتباط دهید.

سایت های طراحی موشن گرافیک

امروزه سایت‌های آنلاین پیشرفته ای وجود دارد. تا با آن بتوان یک موشن گرافیک‌ طراحی کرد که به معرفی چند سایت در زیر خواهیم پرداخت.

سایت انیمیکر: محلی برای افراد بی تجربه و تازه کار درزمینهٔ طراحی است. تا کنون بیش از 5 میلیون نفر توانسته اند به وسیله این سایت ویدیو های خود را طراحی کنند. این سایت مورد تائید بعضی از برند ها در سراسر دنیا می باشد. کار با این سایت راحت است. دارای توان شخیصت پردازی بالا می باشد و حجم بالای تصاویر و ویدیو ها را شامل می شود.

سایت کریلو : هرکس با کریلو می تواند یک طراح شود. ساده ترین نرم افزار آنلاین جهت طراحی موشن گرافیک مناسب برای انواع رسانه ها می باشد. در این سایت نیازی به مهارت خاص نیست مانند یک طراح حرفه ای عمل کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا